26 Ocak 2015 Pazartesi

Feriköy Antika Pazarı ya da Bomonti Bitpazarı

Osmanbey'in arka sokakları... Eski bira fabrikası yakını... Kimi diyor bitpazarı, kimine göre antika çarşısı... 

Ama herkesin hemfikir olduğu şeyler de yok değil. Yıllar, anılar ve hafızalar...


Annem götürdü beni, hafızasında yokladığı karelerle bulduk yönümüzü. Halbuki kaç zamandır aklımda. Olcay Hanım'la gitmek kısmetmiş Feriköy pazarına :) 

"Aaa, bu babaannenlerdeki fincanların aynısı, şu biblonun aynısından bizde de vardı..." diye diye dolaştık tüm tezgahları.

Anıları tazeledik kısacası.

Tabii ben bu arada boş durmadım sizin için bol bol fotoğraf çektim. :) Şimdi sizleri Feriköy antika / Bomonti bitpazarından amatör karelerle baş başa bırakıyorum ve gitmiş kadar olacağınızı ümit ediyorum :)

19 Ocak 2015 Pazartesi

Dekorasyonda Yaşanmışlık Hissi - Anı Yüklü Eşyalar

Bir eşya sizi 20 yıl öncesine götürebilir. Tıpkı bu sallanan koltuğun beni çocukluğuma götürdüğü gibi. 

Facebook'ta rastladım bu sallanan koltuğa. İkinci el ürünleri alıp satmanızı sağlayan "Dekopasaj" isimli site paylaşmıştı.

Bir anda kendimi bilinçaltımın derinliklerinde buldum. Babaannemlerin evindeydim. Koltukta sallanırken gördüm kendimi. 

Aynı koltuktan babaannemlerde de vardı. Sadece kumaşının deseni farklıydı. Ama yine de beni çok eskilere götürmeyi başarmıştı.

Hatta o kadar ki, bu koltukla birlikte evdeki diğer tüm eşyalar gözümde canlanmaya başladı. 

Arkası kitaplık olan bir koltuk, kocaman aynalı bir konsol, vitrine dizilmiş turuncu fincanlar, upuzun bir yemek masası...

Sanırım "Dekopasaj"ın yaptığı ikinci el ürün satmaktan daha fazlası. Anılarıyla buluşturuyorlar insanı. Eskiyi sevdiriyorlar. Dekorasyona nasıl nostaljik bir dokunuş yapabileceğinizi gösteriyorlar. Geçmişe sahip çıkıyorlar.

17 Ocak 2015 Cumartesi

Sevgililer Günü Sofraları

Sevgililer Günü'nde evde baş başa romantik bir yemek yemeyi kim istemez ki :) 

Mumlar ve çiçeklerle süslenmiş iki kişilik Sevgililer Günü sofrası... Her şey kusursuz. Tıpkı hayalinizdeki gibi. Yemekler, masa dekorasyonu, müzik... Aklınıza gelebilecek tüm detaylar mevcut. 

Ama bir dakika, o da ne? Sofrayı siz hazırlıyorsunuz :) Üzgünüm kızlar, ama bu yazı da sizin için. :/ Erkeklerin Sevgililer Günü'nde size böyle bir masa hazırlayacağını düşünüyorsanız eğer, hemen kovalayın o düşünceleri aklınızdan. Yoksa hayal kırıklılığına uğrarsınız sonra :) 
Bu sefer de kendimiz pişirip kendimiz yiyeceğiz, yapacak bir şey yok. :) Varsın erkekler sadece eşlik etsin. :) 

Onlar Sevgililer Günü soframızda en önemli dekor olarak yerlerini aladursun, biz sofradaki diğer detayları düşünmeye başlayalım. :)

İşte Sevgililer Günü sofraları için birbirinden güzel fikirler:

16 Ocak 2015 Cuma

Duvarlarda Ombre Modası - Ombre Duvar Nasıl Boyanır?

Saçlarda başlayıp dekorasyona kadar sıçrayan ombre, Fransız "gölge" anlamıya geliyor. 

Bir rengin en koyusundan açığına kadar tüm tonlarını görmemize yardımcı olan ombre, dekorasyonda daha çok duvarlarda kullanılıyor. 
Ombreyi, duvarların dışında perde, kırlent, nevresim gibi tekstil ürünlerinde de görmeniz mümkün. Ancak bu yazımızın konusu ombre duvarlar ve duvarları nasıl ombre şeklinde boyayabileceğimiz :)

Duvarlarınıza bu etkiyi taşımak istiyorsanız ombre boyama tekniğini ve ombre duvarlara sahip evleri incelemeye başlayalım hemen.

12 Ocak 2015 Pazartesi

Evde Sürpriz Sevgililer Günü Kutlama Fikirleri

Sevgililer Günü için sürprizli bir kutlama yapmak istiyor, ama nasıl bir sürpriz yapacağınızı bilemiyorsanız; doğru yazıyı okuyorsunuz demektir :)

Mekanımız ev. Konseptimiz Sevgililer Günü. Tercihimiz sürprizli. :) O zaman hiç vakit kaybetmeden bu üç anahtar kelimeden yola çıkarak hazırlanmış sürpriz kutlama fikirlerine göz atmaya başlayalım.

11 Ocak 2015 Pazar

Sevgiliye El Yapımı Hediyeler - 16 Yaratıcı Fikir

Sevgililer Günü'e daha çok var. Ancak sevgilisi olan ve onun için özel bir şeyler yapmak isteyenlerin şimdiden araştırmalara başladığını biliyorum.  :) O yüzden ben de sizler için kolları sıvadım ve birbirinden yaratıcı el yapımı hediye fikirlerini bir araya getirdim.Sevgilinize hediye almak yerine ona el yapımı özel bir hediye yapmak istiyorsanız, bu fikirlerin çok işinize yarayacağına eminim. :)

İçlerinde hem yaratıcı hem yapımı çok kolay hem de masrafsız hediye fikirleri var. Bu 16 farklı hediye seçeneğinden birinin mutlaka sevgilinizi mutlu edeceğine eminim :)

Vakit kaybetmeden sevgilinize hangi hediyeyi yapacağınıza karar vermeye başlayalım. Ne dersiniz? 

8 Ocak 2015 Perşembe

Ahşap Palet ile Neler Yapılabilir?

Ucuz, doğal ve kullanışlı... Ahşap paletlerden bahsediyorum. Onlarla bir odayı baştan sonra dekore edebilir, fazla para harcamadan fonksiyonel ve emek kokan bir eve sahip olabilirsiniz. :)

Sehpadan yatağa, koltuktan masaya kadar bir evin demir başı sayılan mobilyaları tahta paletler ile kolayca yapabilirsiniz.
Tıpkı bu yatak odasında olduğu gibi. Duvar rafı, komodin ve yatak yapımı için baştan sona ahşap paletler kullanılmış. 

Şimdi sizlerle sadece tahta paletleri kullanarak neler yapabileceğinize dair birkaç örnek paylaşacağım. Bu örneklerde paletlerin tek parça halinde kullanıldığını göreceksiniz. 

Şimdi hazırsanız ahşap paletlerle yapboz oynamaya başlayalım :)

5 Ocak 2015 Pazartesi

Dekorasyonda Sulu Boya Efekti

Sulu boyanın sadece resim yaparken kullanıldığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. :)

Evinizi dekore ederken de sulu boyayı kullanabilirsiniz. Tabii resim yapmaktan daha farklı bir durum bu. Bir nevi esinlenmek.  
Sulu boya fırçalarının tuvalde bıraktığı izler tasarımcılara ilham oluyor ve yastıktan perdeye, nevresimden koltuğa, abajurdan saate kadar evde aklınıza gelebilecek her şeyde kendine yer buluyor sulu boya efekti. 

Dilerseniz hiç vakit kaybetmeden dekorasyonda sulu boya efektinin nasıl kullanıldığına ve ortaya ne tarz bir görüntü çıktığına fotoğraflar üzerinden bakmaya başlayalım.

4 Ocak 2015 Pazar

Dekorasyonda Gerçek Bir Bisiklet Nasıl Kullanılır?

Bisiklet tutkusunu yatağa ay pardon :p evlere taşımak isteyenler için birbirinden yaratıcı dekorasyon fikri buldum :)

Bisikleti duvara asmaktan tutun da tavandan sarkıtmaya kadar, evde işlevsiz işlevsel bisiklet kullanımlarını merak ediyorsanız hemen fotoğraflara geçelim :)

Ahşap Palet Sehpalar ile Salona Rustik Bir Dokunuş

Paletlerle pek çok farklı şey yapılabiliyor. Koltuk, yatak, sehpa bunlardan ilk akla gelenler arasında. 

Ben bu yazımda ahşap paletlerle sadece nasıl sehpa yapabileceğimizden ve onlarla nasıl dekorasyonda rustik bir etki yaratabileceğimizden bahsedeceğim.

Çünkü ne demiştim "2015 Dekorasyon Trendleri" yazımda :) bu sene doğa eve geliyor ve rustik mobilyalar daha da hayatımızın içine giriyor. 
Rustik mobilyaları en ucuz ve kolay şekilde eve sokmanın yolu ise ahşap paletler :) 

Şimdi mevcut sehpanızı bir kenara kaldırın, yerine bir palet koyun. İşte yeni sehpanız hazır. :) 

Tabii ki bu kadar değil canım :) 

Paletten farklı sehpalar yapmak ve yapılmış farklı modelleri göz atmak için okumaya devam. :)